Praktyczne informacje
Sierakowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1991 r. w celu ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Park ma 30 413 ha powierzchni, a rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną (wydmowe tereny porośnięte sosnowymi borami) i południową (pagórki morenowe, głębokie rynnowe jeziora, lasy liściaste). Lasy stanowią 33% powierzchni parku.
W obrębie parku znajdują się 52 jeziora polodowcowe o powierzchni powyżej 1 ha oraz wiele mniejszych zbiorników wodnych. Największe jest jezioro Chrzypskie – 304 ha, najgłębsze to jezioro Śremskie (45 m), a jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza i jest to jedyna w Wielkopolsce kryptodepresja. W parku znajduje się 5 rezerwatów, wytyczono tu także 5 ścieżek edukacyjnych. Ponadto na ternie jest kilka punktów widokowych oraz szlaki piesze, rowerowe i kajakowy. W obrębie parku znajduje się kilkadziesiąt pomników przyrody: głównie są to stare drzewa lub ich skupiska. Na uwagę zasługuje też „Diabelski Kamień” – olbrzymi głaz o obwodzie 11 m.
Ciekawe miejsca i obiekty
Rezerwaty przyrody
„Buki nad Jeziorem Lutomskim” – rezerwat utworzony w 1958 r. na południowo-zachodnim brzegu Jeziora Lutomskiego w celu ochrony lasu bukowego rosnącego na stromych zboczach rynny jeziornej. Najstarsze buki mają ponad 300 lat, a obwody ich pni przekraczają 300 cm.
„Bukowy Ostrów” – rezerwat utworzony w 2006 r., obejmuje zróżnicowany kompleks roślinności wodnej, bagiennej i leśnej (buczyna) na pagórkowatym terenie w okolicy Kwilcza.
„Cegliniec” – rezerwat został utworzony w 1960 r. przy wschodnim brzegu Jeziora Mniszego w celu ochrony 170-letniego lasu sosnowego.
„Czaple Wyspy” – to rezerwat ścisły utworzony w 1957 r., położony na obszarze dwóch wysp na Jeziorze Kłosowskim. Do niedawna mieściła się tu kolonia kormoranów i czapli siwej (stąd nazwa wysp i rezerwatu). Wyspy porasta 200-letni las.
„Mszar nad Jeziorem Mnich” – rezerwat został utworzony w 1967 r. w celu ochrony roślin bagiennych i torfowiskowych nad południowym brzegiem Jeziora Mnich.
Ścieżki dydaktyczne
„Jary koło Chalina” – ścieżka długości 4 km ma 12 przystanków i prowadzi przez głęboką rynnę polodowcową porośnięta lasem mieszanym i buczyną, z licznymi źródliskami i jarami. U wylotu rynny leży Jezioro Ławickie.
„Nad Jeziorem Małym” – ścieżka ma długość około 2 km i 8 przystanków. Prowadzi między Jeziorem Małym a stawami hodowlanymi.
„W parku dworskim i nad Jeziorem Śremskim” – park założony został w połowie XIX wieku w stylu krajobrazowym.
„Ostępy Puszczy Nadnoteckiej” – ścieżka prowadzi przez fragment Puszczy Noteckiej w okolicach wsi Bucharzewo.
„Marianówka” – ścieżka przedstawia tematykę związaną ze stadiami rozwojowymi lasu „od nasionka do starodrzewia”.
Więcej informacji: