Informacje praktyczne
Powidzki Park Krajobrazowy powstał w 1998 r. na terenie gmin Kleczew, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Wilczyn i Witkowo i ma powierzchnię 24 600 ha. Ochroną objęte zostały jeziora, torfowiska, łąki, lasy oraz pola uprawne i zabudowania o charakterze wiejskim. Na terenie parku znajduje się kilkanaście pomników przyrody oraz jeden użytek ekologiczny, chroniący rośliny występujące na torfowiskach.
Elementem wyróżniającym park jest system kilkunastu jezior polodowcowych, które są bardzo głębokie, czyste i mają wydłużony kształt. Największe z nich to Jezioro Powidzkie oraz Jezioro Skorzęcińskie. Jeziora położone w parku mają urozmaiconą linię brzegową oraz wiele malowniczo położonych wysp, więc tereny te są bardzo atrakcyjne dla turystów. Z tego też powodu krajobraz parku został zniekształcony przez zabudowę letniskową (ośrodki, domki, pomosty). Obecnie aby zachować przyrodę w niezmienionym stanie i zadbać o czystość wód, ogranicza się zabudowę w najbliższym otoczeniu jezior. Na stan jezior wpływ mają także okoliczne pola uprawne (np. spływ nawozów).
Ciekawe miejsca i obiekty
Jezioro Powidzkie
To największe jezioro parku, które ma długość 11 km, powierzchnia lustra wody wynosi około 1 174 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 46 m. Brzegi jeziora częściowo porastają lasy. Jezioro ma urozmaiconą i malowniczą linię brzegową, stąd chętnie odwiedzane jest przez turystów. Do najważniejszych miejscowości wypoczynkowych należą: Powidz, Przybrodzin, Giewartów, Kosewo.
Inne jeziora
Skorzęcińskie (Niedzięgiel) – posiada dobrze rozwinięta linię brzegową i kilka wysp.
Budzisławskie – ma 156 ha i miejscami jego głębokość wynosi 37 m.
Wilczyńskie – jezioro ma wydłużony kształt (550 m) i powierzchnię 189 m. Główne ośrodki wypoczynkowe są zlokalizowane w miejscowości Wilczyna.
Ostrowickie – tylko częściowo znajduje się w granicach parku, ma powierzchnię 276 ha i głębokość 27 m.
Naprusewskie – niewielkie jezioro o powierzchni zaledwie 90 ha i głębokości dochodzącej do 10 m.
Czarne – śródleśne, okresowo zarastające jezioro, które od 2003 r. objęte jest ochroną jako użytek ekologiczny ze względu na cenne gatunki roślin i zespoły torfowiskowe.
Kańskie – niezbyt duże i częściowo zarośnięte jezioro, wokół którego występuje bardzo rzadkie zespoły roślinności bagiennej i bogata fauna.
Flora i fauna
W granicach parku znajduje się prawie 1000 gatunków roślin, z czego 60 to gatunki chronione (25 z nich to gatunki uznane w Polsce za zagrożone). Do najciekawszych roślin torfowiskowych, jakie spotkać można w parku, należą np. rosiczki, borówka bagienna czy mchy torfowce. W jeziorach kwitną np. grzybienie białe i północne, a w lasach rośnie np. widłak jałowcowaty.
W parku stwierdzono występowanie ponad 190 gatunków ptaków, 34 gatunki ssaków, 12 płazów, 5 gadów i 22 gatunki ryb.
Więcej informacji: